„Не, не мога да скоча с парашут, защото ме е страх от високо“
„Имам ужасен страх от височини и скайдайвингът не е за мен“
Колко пъти сме ги чували, а колко ли пъти някой си го е казвал и изобщо не се е осмелявал да мечтае за висините?
Изправянето пред собствените страхове може да бъде важна част от личностното израстване. Много хора смятат, че скачането с парашут е елемент от списък с неща, които всеки трябва да направи в живота си. И с право! Падането с терминална скорост от самолет е необичайно преживяване, което не прилича на нищо и не може да бъде сравнено с нищо друго! Най-нормалното нещо на света е да се страхуваме или поне да сме изнервени – тялото ни е създадено да стои на земята и мозъкът ни крещи да не го правим.
Страхът от височини е много често срещан, както и по-сериозните и причудливо наречени акрофобия (изключителен страх от височини) и световъртеж, предизвикващи пространствен и двигателен дискомфорт. Терапията може да помогне на хората да се научат да се справят по-добре с всичко, което им се струва страшно, и какъв по-добър начин да се справят със страха от високо от това да отидат наистина на високо?
Голяма част от страха на хората от височини е обгърнат от идеята, че те могат да паднат от нещо. Заставането до парапета на висока тераса или близо до ръба на голяма скала е ужасяващо – тъй като мозъкът Ви започва да създава сценарии и вътрешният Ви глас започва да задава малки въпроси за това как бихте се почувствали, ако паднете. Скокът с парашут е по-малко страшен в сравнение с бънджи скок или стъклена тераса на небостъргач например. Усещането за височина e различно на 3000-4000 метра.
„Мога да скоча с парашут, не ме е страх от Google Maps”!
Значителен процент дори професионални парашутисти имат страх от височини и дори като цяло се страхуват от скоковете с парашут, но просто вече разбират колко страхотно е и си струва напълно дискомфорта преди скока, дори когато всичките Ви инстинкти казват, че е погрешно. Защото от другата страна на вратата всичко е различно!
Когато скачате с парашут, ще откриете, че се чувствате изненадващо сигурни през целия път. По време на изкачването със самолета, сте заедно с инструктора си, имате пасажерска раница и сте в безопасност зад затворената врата. Изкачването е постепенно, тъй че свиквате с височината . Когато стигнете на 4200 м, вече сте сигурно закачени на четири точки за парашута на инструктора си, който поне два пъти е повторил инструкциите и вероятно вече разказва шеги, за да се отпуснете, а Вие се държите за коланите си, което е доста удобно и успокояващо – нали сте се хванали, няма как да паднете! Когато вратата се отвори, следващите секунди минават като насън, защото всичко се случва много бързо и вече осъзнавате, че не можете да паднете от самолета, защото вече сте скочили и сте в свободно падане.
Най-хубавото от всичко – големият страх отстъпва мястото на адреналина и започва най-страхотното усещане и приключението на живота Ви!
Хората често се притесняват, че когато скачат с парашут, ще изпитат усещане за падане и чувство в стомаха си подобно на това, че са на влакче в увеселителен парк. Или пък че ще си представят през цялото време на свободното падане, как се размазват с тази скорост в земята. За щастие, съвременният парашутизъм е много по-безопасен отколкото шофирането например. След като се отвори парашутът, скоростта се забавя в пъти и вече се реете като птица в небето. Близо до земята, мозъкът Ви е зает с последните инструкции как да си вдигнете краката за меко приземяване, тъй че нямате време да си представяте черни картини, а и единствената мисъл е
„Направих го!“
Да се страхуваш от височини е често срещан страх както за хора без никакъв опит, така и за опитни парашутисти и е изцяло разбираем. Някои хора скачат, за да го преодолеят, други – за да докажат на себе си, че могат да скочат въпреки страховете си. Независимо дали скачате в тандем за първи път или се стремите към собствен лиценз, всеки преминава през същите мисли, когато се изправи пред първия си скок. Гласът в главата Ви, който продължава да задава много въпроси дали трябва да направите това, е същият, който Ви шепне да скочите, когато сте на вратата. Тайната на парашутизма е да слушате тези въпроси и да им отговорите с подготовка, обучение и оборудване, след това да послушате този малък глас и да скочите.
Вдъхновено от Skydive Orange