5 мита за парашутните скокове

ян. 19, 2022Обща информация0 коментари

Да полети е една от най-старите мечти на човека и понеже все още малцина се престрашават да се докоснат до нея чрез скоковете с парашут, редица несъвсем верни факти за парашутизма се разпространяват като митове. Подхранвани и от филмите, и от въображението, те виреят и макар да е нормално човек да не знае всичко, щом сте на нашата страници, предлагаме да разбием 5 от най-разпространените заблуди за скоковете с парашут:

5. Комуникацията

Има безброй примери на хора, които си говорят по време на свободното падане – освен рекламите и филмите, и вицовете спомагат за тази заблуда. Няма как да стане. След като скочите от самолета, летите към земята с около 200-240 км/ч. Вятърът, който фучи покрай ушите Ви (ако не сте със затворена каска), е достатъчно силен, така че да не можете да чуете думите дори на някой, който е съвсем близо до Вас. Затова имаме брифинг преди тандемните скокове – за да знаете какво да правите през тази минута, в която няма да може да чувате инструктора. Затова и по време на курса за парашутизъм тренираме знаци с ръце, чрез които инструкторите комуникират с курсиста и тренираме многократно всеки скок на земята. Това е и причината парашутистите да имат план за скока, с които всички са наясно преди да се качат в самолета.

4. Отварянето на парашута

Да, казва се отваряне или разтваряне, не опъване, и единственото неприятно усещане е осъзнаването, че свободното падане свършва. Разбираме защо част от начинаещите го наричат по този начин – всички сте виждали видеа как от терминална скорост сякаш някой връща парашутиста обратно нагоре с почти същата скорост. Съвременните парашути са конструирани така, че отварянето е разделено на етапи и се случва доста плавно, без да има камшичен удар. Има две причини скоростта да изглежда толкова голяма – първо, камераменът, който снима отварянето на парашута, продължава да пада бързо, отдалечавайки се от отварящия се парашут. И второ, скоростта по време на свободното падане наистина е голяма и “натискането на спирачките” чрез отваряне на парашута намалява значително вертикалната скорост.

3. Първият път трябва да е с инструктор

Често ни питат колко тандемни скока трябва да направи човек, за да скача сам. Правилният отговор е 0. Да, това е най-популярният начин хората да се докоснат до парашутизма, тъй като инструкторът, за когото сте закачени скача, отваря парашута и го управлява и приземява, а Вие само се наслаждавате на изживяването. Много хора използват тандемния скок, за да разберат как биха се чувствали по време на свободно падане, тъй като усещането не може да бъде сравнено с никое друго. Въпреки това, имаме не малко ученици, които започват Курса по парашутизъм или се възползват от специално създадената ни затова услуга Скочи сам, без тандем, някои дори и без да са се качвали на самолет. По време на обучението получавате достатъчен тренинг, а на първия скок двама инструктора са с Вас по време на свободното падане.

2. Приземяването

Да, съгласни сме, че това е най-техничната част и реално – най-опасната, тъй като ще се наложи да се завърнете на земята. Модерните парашути са проектирани така, че могат да бъдат контролирани, насочвани и спрени, за да осигурят меко кацане. Разбира се, ако имате талант, може да уцелите единствената локва на поляната по лице, но по-вероятно ще кацнете на крака, сякаш скачате от едно стъпало. Когато сте двама, е по-сложно да останете на крака, тъй че при тандемен скок ще се плъзнете по земята на задните си части, без да има удар в земята. Повярвайте ни, това е най-безопасният начин да се приземите!

1. Безумието

За много хора да скочиш доброволно от здрав самолет, че и да си платиш за това, е безумие. Парашутистите често са представяни като луди хора, пристрастени към адреналина, които преследват рискови усещания. Истината обаче е друга – скайдайвингът е занимание за хора, които са добри в преценката и управлението на риска, разумни и методични. Нямаме определен стереотип на скачащите при нас – идват от различни професии и среда, просто хора, събрани заедно от нещо страхотно.

С тези няколко точки само нахвърляхме факти за невероятното усещане, което е скачането с парашут, за да може да бъде все по-познато и да става по-популярно.

Използваме бисквитки, за да направим съдържанието и рекламите по-подходящи за вас, да ви предоставим удобни функции и да разберем по-добре как използвате нашия сайт. View more
Приемам