Ще мога ли да дишам по време на скок с парашут?
Това е въпрос на почти всеки втори човек, дошъл при нас за първи път. Определено е добра идея да дишате по време на скайдайвинг! Все пак, около минута свободно падане и още пет летене с парашут, ако си задържите дъха толкова време ще е впечатляващо и доста натоварващо! Дишането е инстинктивно и дори когато летите с 240 км/ч е възможно, също както когато пеете, плувате или бягате.
Има само няколко неща, които трябва да знаете:
Не забравяйте да вдишате
Когато вратата на самолета се отвори, толкова много нови звуци, гледки и усещания ни връхлетят, че не е учудващо колко хора всъщност забравят да дишат. Наистина, моментът е сред тези, които ти спират дъха, но е хубаво да се насладите и на следващите минути, затова, за да не загубите навика си за вдишване и издишване, при скока от самолета изкрещете! За един хубав вик си трябва кислород, тъй че ще поемете дълбоко въздух инстинктивно и всичко ще бъде наред. (Не се притеснявайте, инструкторите са свикнали и не обръщат внимание кой какво вика на вратата).
Дишайте повече
Вторият ни трик е: Дишайте повече! В самолета се фокусирайте в дълбокото дишане. Плиткото дишане може да включи режим “паника”, което не е желателно – Вие не сте просто куфар и това е Вашият скок и Вашето изживяване – контролирайте го! Инструкторът Ви ще се погрижи за много неща, но няма как да диша вместо Вас. Отпуснете се (да, знаем, че е трудно), насладете се на гледките навън и дишайте без да се фокусирате толкова в стрелката на висотомера на Вашия инструктор, която постоянно се катери нагоре.
Колкото е по-високо, толкова по-дълбоко
Скоковете при нас на летище Радомир са от 3000 м или 4200 м – като добавим и надморското равнище от 630м – научно доказано, концентрацията на кислород на такава височина е приблизително 40% по-ниска от тази на морския бряг. Не се притеснявайте, няма да припаднете, тъй като за кратко ще бъдете горе, но опитайте да дишате по-дълбоко. След съобщението от пилота“2 минути” и след като инструкторът Ви е закопчал и проверил, докато държите ръцете на коланите си, дишайте възможно най-дълбоко. Може и да не достигнете 40% повече кислород в кръвта, но гарантирано ще се почувствате по-удобно и по-успокояващо.
Полезен трик: Вдишайте, броейки до 6, задръжте за 4, издишайте за 6, задръжте без дъх 4. Повторете. Опитайте се съзнателно да отпуснете мускулите си. Когато вратата се отвори, ще бъдете изпълнени с кислород и готови да се насладите на приключението!
По време на свободното падане може да усетите, че не можете да си поемете дъх. Най-вероятно сте отворили уста и гледате надолу (въпреки че в инструктажа Ви казахме да не го правите) както когато лежите по корем и забиете нос във възглавницата. Цялата струя въздух нахлува в устата Ви с невероятна скорост – нормално да Ви е трудно да дишате, особено, когато е студено. Затова просто затворете уста, вдигнете глава и гледайте хоризонта (или камерамена, който Ви се усмихва насреща). Ако все още усещате неприятно нахлуващия въздух, можете да сложите ръце на устата си, както и да дишате през носа си.
Първият скок с парашут сме сигурни, че ще Ви спре дъха, но не и буквално, ако следвате тези няколко съвета. Очакваме Ви с нетърпение, за да разкрием как нашият свят може да бъде глътка свеж въздух в ежедневието!